Balık Tüketiminin Faydaları

Balık insan vücudu için gerekli ve faydalı olan Omega-3 içerir. Omega-3 kalp ve damar sağlığı açısından önemlidir. HDL kolesterolü artırıp LDL kolesterolü düşürür.

Bağışıklık sistemine destek vererek hastalıklardan korur. Çocukluk döneminde zeka gelişimi için balık tüketimi önemlidir, hamilelikte de bebeğin zeka gelişimi için balık mutlaka tüketilmelidir.

Kilo kaybının sağlanması hedeflenen bireylerde omega-3 tüketiminin yağ yakımını kolaylaştırdığı araştırmalar sonucu ortaya konulmuştur. Yapılan araştırmalar düzenli balık tüketen bireylerin depresyon riskinin azaldığını göstermektedir.

Diğer et türlerine göre balık etinin su oranı daha yüksektir, kalorisi ise daha düşüktür. Balık haftada en az 2 kez tüketilmelidir. hiç balık yiyemeyen bireylerin omega-3 besin takviyeleri veya diğer omega-3 kaynaklarından beslenmeleri gerekmektedir.

Fakat; fındık, badem, keten tohumu, ay çekirdeği, kabak çekirdeği, ceviz gibi besinlerin yeterli miktarda tüketilmesi gerekmektedir. Bu besinlerin fazla tüketimi kilo artışına neden olabilir bu konuda dikkatli olunmalıdır.