Sağlıklı Kilo Alma

Günümüzde genel olarak aşırı kilolardan kaynaklanan şikayetler artmış durumda ve buna paralel olarak diyet formülleri artmış olsada azımsanmayacak derecede kilo almak isteyen kişiler de vardır.

Kilo almak kilo vermekten daha zor ve sabır isteyen bir süreçtir.Kilo almak isteyen kişilerin kilo almak istemelerinin yanı sıra kilo alabileceklerinede inanmaları gerekmektedir.

Zayıflık durumu, günlük toplam alınan enerjinin harcanan enerjiden az olmasından kaynaklanmasının yanı sıra sindirim sistemi bozuklukları,metabolizmayı hızlı calıstıran hippertroid gibi hormonal hastalılar,bağırsak parazitleri ve emilim bozuklukları, kilo alma korkusu,piskolojik bozukluklar ve buna bağlı olarak iştah kesilmesi,yeme içme bozukluğu,kullanılan ilaclar ve bunların etkisi,fazla aktivite yapanlar,kanser,tüberkülozkronik diyare gibi zayıflatan hastalıklar ve düzensiz yemek yemek ve uzun hastalıklar gibi sebepler gösterilebilir. 

Gerekli tahliller yapılıp altta yatan herhangi bir hastalık durumu yok ise diyetisyenimiz kontrolünde takip ve iletişim ile aylık belli kilo hedefleri koyularak istenilen ideal kiloya ulaşmak mümkündür.amaç kilo yağ ve yağsız dokuyu arttırmaktır.Yani yağ dokusunun yanında fiziksel aktivite spor ile kas dokusunu bunlara oranla daha fazla arttırmayı amaçlamaktır.

Sağlıklı kilo almanın altın kuralları şunlardır:

  1. Günün en önemli öğünü kahvaltıdır.Kesinlikle kahvaltının erken saatte yapılması ve düzenli olarak yapılması kilo alımında çok önemlidir.
  2. Kesinlikle öğün atlanmamalıdır.Düzenli ve kaliteli beslenme olmazsa kilo alımı gerçekleşmez.
  3. Kas dokusunun gelişmesi için protein ve karbonhidrat alımına dikkat etmek gerekir.Her Öğünde mutlaka hem karbonhidratlı hem yağlı hemde proteinli besinler alınması gerekmektedir.
  4. Ara öğünlerde kalori değeri ve protein değeri yüksek gıdalar tercih edilmelidir. 
  5. Yemekle beraber alınan içecek hızlı doyuma sebep olur. Su tüketimi bile yemekten 45 dakika sonraya bırakılmalıdır.
  6. Baharatlar ve bazı soslar salçalı yemekler iştah açar. Yemekleri pişirirken hipertansiyonu olmayan kişiler rahatlıkla kullanabilirler.
  7. Tatlılar iştahı azaltmayacak makul miktarda tüketilmelidir. Çok fazla tatlı tüketimi ana yemeklerin alımının azalmasına ve iştahın kapanmasına sebeptir.
  8. Çok yoğun egzersiz yapılmamalıdır. Bunun yerine yemekten 1 saat öncesi yapılacak 30 dakika hafif tempolu yürüyüş iştahı açar ve kalori alımınızı artırır.
  9. Yemekler pişirilirken besin değeri arttırılmalıdır. Örneğin makarnalar peynirli, kıymalı olabilir. Kek ve pastalar fındık cevizli yapılabilir. Çorbalara kıyma, buğday, pirinç, patates, şehriye koyulabilir.


Konu hakkında detaylı bilgi almak için diyetisyenimizle iletişim kurunuz..