Sporcu Beslenmesi

Spor yaparken istenilen sonucu alabilmek ve güçlü bir performans sergileyebilmek için yenilen ve içilen besinlerin önemi oldukça büyüktür.Öncelikle vücut ağırlığının korunması için harcanan ve alınan enerji miktarı kişiye özel olarak belirlenmelidir.Çünkü spor yapanlarda enerji alımı yeterli miktarda sağlanmaz ise kilo kaybı ortaya cıkar hatta performans kaybı yaşanır.

Genel olarak spor yapan kişiler günlük alınan yağ miktarını azaltmalıdır.Fazla yağlı yiyecekler yemek yağ dokusunu büyütür.Bilindiği gibi fazla yağ alımı damarlar içinde oldukça zararlıdır.Sporcular oncelikle kızartma,kıymadan yapılan kebaplar,kremalı yiyecekler ve hazır poğaça türlerinden uzak durmalıdırlar.

Enerji ihtiyacını karsılamak için karbonhidratlı besinler alınması gereklidir.Bunlar kuru baklagiller,esmer unlar,sebze,meyve gibi kompleks karbonhidratlardan sağlanmalıdır.Şeker tüketimi azaltılmalıdır.

Fazla tuz tüketiminden kaçınılmalıdır.Çünkü tuz böbrek yükünü arttıracağı için dokularda su kaybına neden olur ve vücutta şişlikler yapar.

Bağırsakların iyi çalışması ve kan şekerinin düzenlenmesi için posa değeri yüksek besinlerin alınması arttırılmalıdır.Bunun yanında günlük içmeniz gereken yeterli su miktarını almaya özen göstermelisiniz.

 


Konu hakkında detaylı bilgi almak için diyetisyenimizle iletişim kurunuz..