Metabolizma hızını nasıl arttırabiliriz

Metabolizma; canlıda yaşamın sürdürülmesi sırasında gerçekleşen tüm kimyasal tepkimelerdir . Metabolizma hızı, organların çalışması için vücudun gün boyu ihtiyaç duyduğu minimum enerji (kalori) değeridir.


Peki ne yersek metabolizmamızı hızlandırırız? Ne yersek metabolizma hızımıza hız katarız ?

1) Yoğurt: İçeriğindeki Ca (Kalsiyum) 'dan kaynaklı yağ yakımını hızlandırır.

2) Yumurta: Hem iştah yönetimine yardımcı oluyor, hem de metabolizmanın düzenli çalışmasına yardımcı oluyor. 1 adet yumurta 50 gr. kabul edilir. Ve bu sağlıklı ve kaliteli protein kaynağı olan yumurta sadece 70 kaloridir.

3) Süt: Yoğurt kadar destekleyici özelliği ve Kalsiyum içeriğinden dolayı da metabolizma hızına hız katar.

4) Badem: İçerisindeki iyi yağlardan dolayı, hem metabolizmayı hızlandırır hem de yağ yakımını hızlandırır.

5) Ispanak: Yeşil yapraklı sebzeler içerisinde içerisinde en değerli olan ıspanak özellikle kış aylarında haftada 2-3 kez tüketmek metabolizma hızını hızlandırıyor.

6) Soya sütü: Soya sütünü özellikle bayanların tüketmesi östorojen hormonuna sağladığı faydadan dolayı metabolizmanın hızlanmasına yardımcı oluyor

7) Tarçın: İştah yönetimine katkısı olan diğer taraftan da tatlıya karşıya kontrolü sağlayan tarçın, meyvenin üzerine tercih edilirse iştah yönetimine ve tatlı krizlerine yardımcı olur.

8) Yeşil elma: Tüketilmesi gereken en değerli besinlerin en başında gelir.

9) Tam tahıllar: Buğday, bulgur ve tüm tahılları tam olarak diyetimizde bulundurursak sindirim sistemine içeriğ*indeki posa sayesinde destek olur metabolizma hızını hızlandırıyor. Tabaklarımızın 1/4 ' ini tam tahıllara ayırmaya gayret edin, böylelikle hem karnımızı hem gözümüzü doyurarak metabolizmamızı hızlandıralım.