Mucizevi besin; Yumurta

Besinlerin içerisindeki en kaliteli protein yumurtadır. Dışarıdan alınması gereken aminoasitleri de dengeli ve yeterli miktarda içerir.Hem iştah yönetimine yardımcı, hem de metabolizmanın düzenli çalışmasına destek oluyor. Yumurta, sağlıklı beslenmenin en sihirli besini çünkü 36 saat iştah kontrolüne yardımcı olan tek besindir. Vücut için gerekli olan başta A,B,D,E ve birçok vitamini gerekli oranda içerir.

Yumurta beyazı  % 100 protein yapısındadır. Özellikle kas yapmak isteyen sporcular için veya kas kaybı olan hastalarda yumurta beyazı tüketimi çok önemlidir. Yumurtanın sarısı demir minerali ve yağ içerir. Fakat vücudun bu demiri kullanabilmesi için C vitaminine ihtiyacı vardır. O nedenler yumutanın taze sebzeler ile tüketilmesi son derece önemlidir. Yumurta sarısında aynı zamanda biyotin vitamini bulunur. Saç, tırnak sağlığı ve beyin gelişiminde önemli olan bu vitaminin en iyi kaynağı yumurtadır.

Beyazı iyi pişmemiş yumurtalarda, ovidin isimli madde biyotinin vücutta kullanılmasını engeller. Bu nedenler yumurtanın beyazının iyice pişmiş olmasına dikkat edilmelidir.

Çok haşlanmış yumurtalarda oluşan yeşil halka, demir sülfür  içerdiği için kanserojen etkisi yaratır ve artık bu yumurtadan sadece protein alabileceğimizin , vitamin ve minerallerin büyük kısmını kullanamayacağımızın göstergesidir. Ve demir minerali kullanılmaz hale gelmiştir.

1 adet yumurta yaklaşık 50-60 gram arası olarak kabul edilir. 70 kaloridir. 6 gram protein, 5 gram yağ ve 1 gram karbonhidrat içerir.