Sporcu Beslenmesi

Sporcu beslenmesi konusuda son zamanlarda çalışmalar artmaktadır. Sporcuların beslenmelerini iyi olarak öğrenmesi başarıları için önemlidir. İyi beslenen bir sporcu beslenmesi düzgün olmayan sporcuya oranla her zaman daha başarılı olmuştur. sporcu beslenmesi konusunda spor hocaları ve sporcu aileleride bilgi sahibi olmalıdır.

 Sporcu beslenmesinin ilk adımı yeterli sıvı alımı olmalıdır. Sporcunun sıvı gereksinimi hesaplanıp sıvı tüketimi sağlanmalıdır. Sporcu beslenmesinde amaç sporcunun yaşı, cinsiyeti ve yapılan sporda harcanan enerjiye göre gereksinimlerinin tam olarak karşılanmasını sağlamaktır. Yapılan araştırmalar sonucunda sporcuların karbonhidrattan zengin diyetlerle beslenmesi önerilir. antreman saatlerinden önce karbonhidrattan zengin besinler tüketilmesi spor esnasında sporcuya yakıt olacaktır. Diğer bir yandan sporcunun vitamin, mineral ve protein ihtiyacının iyi bir şekilde karşılanması gerekir. Genel olarak sporcu diyetlerinde yağ oranı azaltılmalıdır.   

 Sağlıklı ve dengeli bir diyet uygulayan sporcularda olumlu yönde görülen değişiklikler. performan artışı, spora olan konsantrasyon ve çevreye olan dikkat artışı, sakatlanma ve hastalıklara yakalanma oranlarında azalma, sakatlanma ve haslanma durumlarında iyileşme sürelerinde kısalmalar görülmektedir.

 Sporcu beslenmesinde besin alımı spor öncesi, spor süresi ve spor sonrası olarak değerlendirilmelidir. spor öncesinde karbonhidrat, spor süresinde sıvı ve spor sonrasında protein alımı sporcular için önemli bir beslenme biçimidir.