Yılbaşı Gecesi Beslenme

31 aralık sabahında akşam bizi güzel bir sofra bekliyor diye sabah ve öğlen öğünlerinizde kendinizi aç bırakmayın, yani sofraya aç oturmayın, öğlen yemeğinizi hafif bir şekilde geçirin hafif bir çorba veya hafif bir salata olabilir. Akşam hazırlanacak güzel sofraya kendinizi hazırlamak için gün içerisinde de sık sık az az besin tüketin.
Sofranızda daha çok yoğurt ve peynirle hazırlanmış yağsız mezeler tercih edin. Pilav, makarna tercih ederseniz az miktarda ve kepekli olarak tüketin pişirme yöntemi olarak da kızartma, kavurma yerine haşlama ve buğulama yöntemlerini tercih edin.  Yemeğinize bir çorba ile başlayabilirsiniz. Yılbaşı akşamı kırmızı et yerine daha çok beyaz et tercih edebilirsiniz.(tavuk eti, balık eti , hindi eti) gibi beyaz etlerin ise deri kısımları tüketilmemelidir. Bol yeşillikli yağsız salatalar (sirke -limon ile tatlandıra bilirsiniz.) sofralarınızın olmazsa olmazı olsun. Yine bu gece sofralarınızda tatlı yerine mevsim meyvelerinden yapılmış güzel bir meyve tabağı tercih edebilirisiniz. Tatlılardan vazgeçemeyenler ise hamurlu şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlıları tercih edilebilir. Ekmek olarak ise tam tahıllı ekmek tercih edilmelidir. 
Yılbaşı gecesi çerez, kuruyemiş, çikolata gibi besinlerin de sık tüketildiğini biliyoruz bu besinlerde de dikkat edilmesi gereken hususlar tuz oranı düşük ve çiğ kuruyemişler tercih edilmeli çikolatada ise az miktarda bitter çikolata tüketilmelidir.
Yılbaşı gecesi alkol kulanan bireylerin alkol oranı düşük (şarap, bira, şampanya) gibi içkileri tercih etmeleri gerekmektedir. Alkol alımı ve sonrasında bol bol su tüketilmelidir.